BLE BLĄ RÓŻ II

DNI KULTURY FRANCUSKIEJ „BLE BLĄ RÓŻ II”

Druga edycja wydarzenia promującego kulturę francuską. Jego nazwa to fonetyczne nawiązanie do kolorów flagi Francji. Podobnie jak na całym świecie, również w Ostrowcu staramy się popularyzować kulturę francuską. Nie bez powodu w podróż po Francji zapraszamy Państwa w marcu. Marzec jest miesiącem frankofonii i w tym czasie na pięciu kontynentach promuje się kulturę francuską. II Ostrowieckie Dni Kultury Francuskiej „BLE BLĄ RÓŻ” to szereg wydarzeń kulturalnych odbywających się przez trzy dni – 21-22-23 marca – w różnych częściach miasta. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Pomysłodawczynią i koordynatorką BLE BLĄ RÓŻ jest Edyta Kaptur a organizatorem Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki.

DZIEŃ NIEBIESKI, 21 marca (środa)

Tego dnia spotykamy się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Joachima Chreptowicza. Tam też zostaną przeprowadzone warsztaty z języka francuskiego dla uczniów gimnazjum i liceum. W trakcie przerw, zapraszamy na udział w quizie o Francji i krajach francuskiego obszaru językowego oraz na degustację słodkości kuchni francuskiej. O godzinie 14.00 odbędzie się projekcja dwóch filmów krótkometrażowych. Projekcja filmu odbędzie się dzięki partnerowi wydarzenia Stowarzyszeniu „Głowa do góry”. Na korytarzach szkoły będzie można obejrzeć wystawę „Bonżurka na etażerce” dotyczącą zapożyczeń z języka francuskiego w języku polskim.

DZIEŃ BIAŁY, 22 marca (czwartek)

Ten dzień upłynie pod znakiem wydarzeń kulturalnych.
O 10.00 w sali Kina Etiuda rozstrzygnięty zostanie międzypowiatowy konkurs plastyczny dla młodzieży pt. „Korespondencja sztuk”. Uczestnicy konkursu mieli stworzyć plastyczną interpretację jednego z pięciu wierszy francuskich poetów. Organizatorami konkursu są kolejni partnerzy BBR: Biuro Wystaw Artystycznych i Miejska Biblioteka Publiczna. Więcej o konkursie na stronie BWA Ostrowiec. Po uroczystym wręczeniu nagród, zapraszamy na koncert piosenek francuskich w wykonaniu uczniów i absolwentów ostrowieckich i starachowickich szkół średnich.

O godzinie 18.00 w Centrum Aktywności Obywatelskiej (ul.Sienkiewicza 70/18) zapraszamy na kino wakacyjne na projekcję – w prawdziwie letnim otoczeniu – filmu „Wakacje pana Hulot” w reżyserii Jacques’a Tatiego z 1953 roku. „Pan Hulot wybiera się na wakacje do cichego, nadmorskiego kurortu. Wraz z jego przybyciem kończy się spokój hotelowych gości – bo chociaż bohater nie ma złych intencji – każdy jego ruch wywołuje katastrofę… To drugi film długometrażowy Jacquesa Tatiego. Błyskotliwy, iskrzący się od wywrotowych pomysłów i zaskakujących wypadków obraz zdobył nagrodę krytyki na Festiwalu w Cannes w 1953 roku, a także paletę nagród na festiwalach w Nowym Jorku, na Kubie czy w Edynburgu.” (Filmweb)

DZIEŃ CZERWONY, 23 marca (piątek)

Ten dzień to spotkanie ze SZTUKĄ francuską, KUCHNIĄ francuską i MUZYKĄ francuską. Wszystkie wydarzenia tego dnia odbywają się w Centrum Aktywności Obywatelskiej (CAO, ul. Sienkiewicza 70).
Uwaga! Na wszystkie wydarzenia także WSTĘP WOLNY.

O 18.00 odbędzie się PREZENTACJA historyczki sztuki i filolożki romańskiej, Zofii Małysy pt. „Szkatułkowe ekspozycje sztuki. Od Marcela Duchampa do Grupy Strupek”. Zofia Małysa jest doktorantką w Instytucie Filologii Romańskiej UJ, gdzie przygotowuje rozprawę poświęconą stosunkowi Michela Houellebecqa do sztuki współczesnej. Zajmuje się teorią awangardy i historią XX-wiecznych ruchów awangardowych, współczesną literaturą francuską, teorią kuratorstwa oraz historią praktyk muzealniczych.
Na prezentację zapraszamy do sali 28 (trzecie piętro).

Ok. 19.00 odbędzie się DEGUSTACJA wina i serów, na które zapraszają loklane firmy – Winnica Modła oraz Kozia Farma na Zagajach, a to wszystko w towarzystwie pieczywa z ostrowieckiej piekarni Tartaruga. Przewidziana jest również degustacja potraw kuchni francuskiej, przygotowanych przez gości, którzy zamierzają zaszczycić nas swoją obecnością i podzielić się swoim ulubionym daniem. Odszukajcie stare przepisy i pokażcie nam, jak smakują wasze tarty, zupy cebulowe, naleśniki, ślimaki czy żabie udka.
Degustacja odbywać się będzie na pierwszym piętrze CAO w sali 18.

Chwilę później w tej samej lokalizacji rozpoczniemy POTAŃCÓWKĘ przy dźwiękach francuskiej muzyki klubowej. Zagra zapalony locker, a od niedawna również DJ i house dancer – DJ Janek. „Mimo swojej krótkiej kariery DJskiej, grał już na takich imprezach i zawodach jak Warszawska Schadzka, Fajny Contest i Fajna Bibka, Cult Movie Mini Ball, House Party (Letnia Sesja Taneczna NBDS), Letni Konkurs Tańca, Funk My Life, Spal Trampy 2014, Jam Dobry. Gra House, a Wam pozostaje tylko robić rzeźnie na parkiecie!” – opis ze strony artysty.
https://www.facebook.com/DJJanekHouse/
https://www.mixcloud.com/jafffmen/

Przez trzy dni trwania BLE BLĄ RÓŻ, Restauracja „Nic Nowego” zaprasza na danie dnia kuchni francuskiej przy dźwiękach francuskiej muzyki.

Partnerzy BBR: Agencja Rozwoju Lokalnego, Biuro Wystaw Artystycznych, Miejskie Centrum Kultury, Stowarzyszenie „Głowa do góry”, I Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim, Tosca rent, Restauracja „Nic Nowego”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *