BleBląRóż – Dni Kultury Francuskiej

„BleBląRóż” to cykl wydarzeń promujących kulturę francuską, którego nazwa stanowi fonetyczne nawiązanie do kolorów flagi Francji. Podobnie jak na całym świecie, również w Ostrowcu z krajem Napoleona obcować będziemy w marcu – miesiącu frankofonii.

Wydarzenie podzielono na trzy dni (22-23-24 marca), w trakcie których przygotowaliśmy moc atrakcji, zarówno dydaktycznych, artystycznych jak i czysto rozrywkowych.

BleBląRóż Dni Kultury Francuskiej

DZIEŃ NIEBIESKI – BLEU
Na ile departamentów podzielona jest Francja? Kiedy obchodzone jest święto narodowe we Francji? Co to jest petanque? Jakie zwierzę jest symbolem Francji? Czy znacie odpowiedź na te pytania?
Będziemy się mogli o tym przekonać 22 marca (środa) pierwszego dnia BLEBLĄRÓŻ, w Szkole z Pasją (ul. Focha 3). Już od godziny 9:00, zapraszamy was na udział w quizie dotyczącym Francji i krajów francuskiego obszaru językowego. W nagrodę za dobrze udzieloną odpowiedź poczęstujemy was słodkościami kuchni francuskiej oraz rozdamy gadgety a la francaise, przygotowane przez uczniów Gimnazjum z Pasją.

 

DZIEŃ BIAŁY – BLANC
23 marca (czwartek) upłynie pod znakiem wydarzeń artystycznych.

O 11.00 w Kinie Etiuda odbędzie się rozstrzygnięcie międzypowiatowego konkursu plastycznego dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Celem konkursu, ogłoszonego przez Biuro Wystaw Artystycznych (patrner BBR), było zilustrowanie znanych cytatów z jednego z najbardziej rozpoznawalnych dzieł literatury francuskiej – „Małego Księcia”.

Tuż po rozdaniu nagród, również w Kinie Etiuda, mieszkańcy miasta będą mieli okazję obejrzeć sztukę zatytułowaną „ Książę”, która jest interpretacją klasyka Saint-Exupery, w reżyserii Bartłomieja Miernika, kierującego zespołem młodych aktorów ze Społecznego Gimnazjum im. Mikołaja Reja w Kielcach. Wstęp na spektakl jest bezpłatny. Obowiązuje mailowa rezerwacja miejsc: nieztejbajki@gmail.com
Wydarzenie może odbyć się w Kinie Etuida dzięki naszemu kolejnemu partnerowi – Miejskiemu Centrum Kultury.

 

DZIEŃ CZERWONY – ROUGE
Trzeciego dnia, 24 marca (piątek), organizatorzy proponują coś dla ducha, ciała i żołądka.
O godzinie 18.00 w Centrum Aktywności Obywatelskiej (ul. Sienkiewicza 70) odbędzie się spotkanie ze sztuką francuską, które poprowadzi Wojtek Mazan (pokój 28).

Tuż po w sali na pierwszym piętrze CAO Kozia Farma na Zagajach zaprasza na degustację lokalnie produkowanych serów. Przewidziana jest również degustacja potraw kuchni francuskiej, przygotowanych przez gości, którzy zamierzają zaszczycić nas swoją obecnością i podzielić się swoim ulubionym daniem. Odszukajcie stare przepisy i pokażcie nam jak smakują wasze tarty, zupy cebulowe, naleśniki, ślimaki czy żabie udka. Zakropimy to wszystko lokalnym trunkiem, ponieważ będziemy mieć okazję degustować wina z Winnicy Modła.

W międzyczasie amatorzy wygibasów na parkiecie będą mieć nie lada gratkę – potańcówkę przy francuskiej muzyce. Każdy znajdzie coś dla siebie – od Joe Dassin i Edith Piaf po Stromae, Zaz czy też Jaine. Wnętrza użycza Agencja Rozwóju Lokalnego, za wystrój sali odpowiada Tosca, nagłośnienie zapewnia Stowarzyszenie Evviva l’arte- Niech żyje sztuka.

Ze względu na pedagogiczno-dydaktyczny charakter imprezy, nie przewidziano występów tancerek z Moulin Rouge, ale i tak warto tam być!

Orewłar!

 

Organizatorem jest Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki.
Pomysłodawczyni i koordynatorka DKF – Edyta Kaptur

Partnerzy:
                                    

Wydarzenie współfinansowane przez Krytykę Polityczną w ramach współpracy partnerskiej Connected Action for Commons ze wsparciem European Cultural Foundation i Open Society Foundations.

    

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *