Łyk kultury 2015 – II edycja

Łyk kultury sierpień 2015Czy rozumiesz swą historię? Dawnych królów chciałbyś poznać?

Może lubisz też malarstwo? Namalować chciałbyś obraz?

Jeśli wolisz coś zatańczyć, puszczać bańki, pograć w gry,

Lub zagadki rozwiązywać – Bądź koniecznie tam gdzie My!

Łyk Kultury jest dla Ciebie! Dla tych dużych, dla tych małych,

z nim rozwiniesz wyobraźnię, poznasz ludzi tu wspaniałych.

Więc nie zwlekaj chwili dłużej, dołącz do nas, bądź tu z nami.

Sierpień jest miesiącem Łyku i serdecznie zapraszamy!

„Łyk kultury” to cykl  trzech jednodniowych pikników organizowanych na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego od 24 to 26 sierpnia 2015 roku. Miejscami spotkań będą:

24 sierpnia – Boisko na os. Pułanki (okolice ul. Armii Krajowej)

25 sierpnia – Plac zabaw na os. Słonecznym (okolice „budowlanki”)

26 sierpnia – Plac zabaw na os. Ogrody (okolice boiska)

Każdy piknik odbywać się będzie w godzinach od 14.00 do 19.00.

W razie niepogody daty wydarzeń mogą ulec zmianie, o czym poinformujemy na stronie www.nieztejbajki.art.pl oraz na Facebook’u.

W ramach „Łyku kultury” zorganizowane zostanie sześć różnorodnych bezpłatnych warsztatów prowadzonych przez animatorów kultury ze Stowarzyszenia Nie z tej Bajki, które rozbudzą kreatywność wśród dzieci i młodzieży. Tematyka warsztatów zaplanowana została tak, by każdy znalazł swoje pole ekspresji. Odbędą się następujące warsztaty: czytelnicze, animacji, malarsko-plastyczne (architektura miasta Ostrowca Św. oczami dzieci), prawno-historyczne, gier ulicznych, taneczne.

Ważnym elementem pikników jest „czytelnia otwarta”, zawierająca dobre książki o sztuce, szeroko pojętej kulturze oraz o sposobach radzenia sobie z zagrożeniami współczesnego świata (w tym alkohol i narkotyki) kierowane do dzieci i młodzieży. Uczestnicy bezpłatnie mogą korzystać z czytelni przez pięć godzin trwania każdego z pikników. Dla czytelników mamy wygodne leżaki, by w komfortowych warunkach można było spędzić czas z książką.

Szczegółowy opis warsztatów:

Warsztaty czytelnicze – Głównym zakresem zajęć w czytelni otwartej będzie głośne czytanie dzieciom książek. Interesujące pozycje beletrystyki dziecięcej uświadomią uczestnikom warsztatów, że korzystanie z ciekawych publikacji może stać się przyjemnością i przygodą, stanowiącą alternatywę dla świata wirtualnego powodującego tak wiele uzależnień. Głośne czytanie przeplatane będzie warsztatami, podczas których  planujemy przekazywać informacje z zakresu profilaktyki uzależnień organizując quizy czytania ze zrozumieniem, rebusy, zagadki, odgrywanie scenek sytuacyjnych.

Warsztaty prawno-historyczne  –  Dzięki spotkaniom, słuchacze dowiedzą się, dlaczego prawo jest potrzebne w państwie? Skąd się biorą zakazy i nakazy i dlaczego należy unikać zagrożeń społecznych (w tym związanych z uzależnieniami) Kto po raz pierwszy próbował spisać normy prawne na ziemiach polskich? Podamy przykłady stosowanych kar.

Warsztaty animacji – „Zakręcone”  warsztaty pobudzające wyobraźnię i kreatywność młodego człowieka. Warsztaty oparte są głównie na dwóch typach maszyn wykorzystujących ruch okrężny. Pierwsze z nich to maszyny do animacji poklatkowej (zoetrope i praxinoscope). Dzieci poznają podstawowe złudzenie optyczne, dowiadują się jak w prosty sposób wprowadzić postać w ruch, bez użycia komputera. Druga to maszyna kleksograficzna, dzięki której dzieci namalują swoje niepowtarzalne abstrakcyjne dzieło sztuki (maszyna wykorzystuje ruch odśrodkowy). Każde dziecko uczestniczące w warsztatach będzie mogło stworzyć własny obraz.  Wszystko to okraszone zabawami na kreatywność i pokazami baniek mydlanych.

Warsztaty plastyczne– Tematem warsztatów będzie architektura miasta Ostrowca Św. oczami dzieci – pomysł na bezpieczną przestrzeń. Celem projektu będzie zwrócenie uwagi na wszelkie elementy składające się na krajobraz miejski. Zadaniem dzieci będzie zbudowanie mini- miasta, w postaci przestrzennych makiet, plansz i planów, które zostaną połączone w jedną całość. Ostateczny rezultat warsztatów to trójwymiarowa makieta miasta Ostrowca Św. przedstawiająca przyjazne miejsca, w których dzieci będą spędzały czas aktywnie, w sposób twórczy i bezpieczny.

Warsztaty gier ulicznych – przypomnienie integracyjnych gier ulicznych niezwykle popularnych w przeszłości. Wśród proponowanych gier będą m.in. podchody, „kwadraty”, gra w kapsle zwana „wyścigiem pokoju”, skakanie „w gumę”, gra w „Króla skoczków”, gra w „Dwa ognie”, skakanie na skakance. Alternatywą zabaw ruchowych są także przewidziane zajęcia z robienia „widoczków” w ziemi rozwijające kreatywność i uczące rozróżniania gatunków roślin. Warsztaty mają uczyć dzieci różnorodnych, zapomnianych dziś, form zabaw. Warsztaty gier ulicznych zaoferują uczestnikom inne niż komputer i gry multimedialne formy spędzania czasu wolnego.

Warsztaty taneczne – głównym elementem warsztatów będzie Zumba. Jest to forma ruchu inspirowana latynoskimi rytmami. Układy prezentowane przez animatorkę będą proste, zaprojektowane dla wszystkich bez ograniczeń wiekowych i kondycyjnych.  Energetyczna muzyka stworzy przyjazną atmosferę i zachęci dzieci i młodzież do zabawy.

Działanie współfinansowane z budżetu gminy Ostrowiec Świętokrzyski w ramach dotacji celowej udzielonej w 2015 roku na zadanie pod nazwą „ŁYK KULTURY. Pikniki profilaktyczno-artystyczne dla dzieci i młodzieży z Ostrowca Świ. w miesiącu sierpniu 2015”

Ostrowiec Świętokrzyski - Herb

Organizator: Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Ostrowca Św. Jarosław Górczyński​

Wsparcie: Agencja Rozwoju Lokalnego

Patroni medialni:
Echo Dnia Świętokrzyskie​
Gazeta Ostrowiecka​
Lokalna.TV
Lokalna TV Kablowa „Krzemionki”
Fakty Ostrowieckie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *