Mural na hucie

Mural znajduje się przy rondzie Republiki Ostrowieckiej, u zbiegu ulic Sandomierskiej i Al. 3 Maja w Ostrowcu (odcinek drogi krajowej nr 9 Radom-Barwinek). Mur, na którym znajduje się malowidło, w przeszłości był ogrodzeniem Starego Zakładu Huty Ostrowiec, a obecnie stanowi część parkingu należącego do Getin Banku.

Mural na Hucie, Ostrowiec Świętokrzyski 2008

Malowidło powstało w maju 2008 roku przy finansowym wsparciu ostrowieckiego MCK-u. Autorem projektu jest Norbert Rasiński, który prowadził kilkuosobowy zespół Nie z tej Bajki.
Komiksowa konwencja muralu kryje w sobie rozbudowaną ikonografię, która może być czytana na wielu poziomach:
1. Osobę przyjezdną (przypadkowego widza korzystającego z drogi krajowej) uderzy bogactwo form i kolorów, a także skala malowidła, które pokrywa mur o powierzchni przeszło 160 metrów kwadratowych.
2. Mieszkańcy Ostrowca, w tym mieszkańcy dzielnicy hutniczej – Klimkiewiczów – w której znajduje się mural, trochę już przyzwyczajeni do malowidła, rozpoznają w jego dynamicznej formie dobrze znane symbole-znaki hutniczego miasta:

Mural na Hucie, Ostrowiec Świętokrzyski 2008

dymiące kominy, wieżę ciśnień, hale fabryczne i uwijające się nad nimi suwnice, morze surówki, po której płynie jabłuszko sandomierskie i patrzący na to z zadziwieniem inżynierowie; blokowisko i „czterystu mniej znanych Ostrowczan”.

Mural na Hucie, Ostrowiec Świętokrzyski 2008

3. Z obrazu zapładniania pustych głów mózgami spuszczanymi na hakach z suwnic osoby co nieco lepiej zorientowane odczytają metaforyczne przedstawienie wpływu tego całego hutniczego pejzażu na naszą świadomość i tożsamość.

Mural na Hucie, Ostrowiec Świętokrzyski 2008

4. Tylko „wtajemniczeni” w płonącym wieżowcu, z którego w stronę pałacu kultury i lajkonika zmykają odchowane bąki, oczytają obraz sytuacji sztuki nad Kamienną.

Mural na Hucie, Ostrowiec Świętokrzyski 2008

(wtajemniczamy: prawie każdy z osób tworzących mural był uczniem Państwowego Ogniska Plastycznego, mieszczącego się na ostatnim piętrze wieżowca na os. Pułanki, którego długoletni dyrektor Kazimierz Bąk przygotował na studia artystyczne prawdziwe rzesze młodych twórców).
Z kolei teza państwa Gucwińskich, że jakoby „goryl ma siłę sześciu mężczyzn” posłużyła autorowi projektu, niczym w barokowym malowidle, jako pretekst do przedstawienia autoportretów malowniczych murala… z matkami (w transpozycji układu ikonograficznego Rembrandtowskiego „Syna marnotrawnego”), bowiem „najlepszym przyjacielem dorastającego chłopca w naszym wieku jest jego matka”.

Mural na Hucie, Ostrowiec Świętokrzyski 2008

Czy wszystko jasne? Nie? W takim razie trzeba się przekonać na własne oczy.

Zapraszamy: Rondo Republiki Ostrowieckiej

Mural na Hucie, Ostrowiec Świętokrzyski 2008

Organizatorzy, z czterech projektów zgłoszonych przez osoby związane z stowarzyszaniem
Nie z tej Bajki, do realizacji wybrali projekt Norberta Rasińskiego.

Mural na Hucie, Ostrowiec Świętokrzyski 2008
Projekt: Norbert Rasiński

Oto pozostałe projekty:

Mural na Hucie, Ostrowiec Świętokrzyski 2008, projekt Artur Bartkiewicz
Projekt: Artur Bartkiewicz
Mural na Hucie, Ostrowiec Świętokrzyski 2008, projekt Grzegorz Woś
Projekt: Grzegorz Woś
Mural na Hucie, Ostrowiec Świętokrzyski 2008, projekt Paweł Żugaj
Projekt: Paweł Żugaj

 

 

Otwarcie muralu miało miejsce 18 maja 2008 roku.
Mural powstał przy finansowym wsparciu Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *