O nas

Ostrowiec Świętokrzyski nie jest miastem szczególnym. Jak większość polskich miast średniej wielkości boryka się z problemem emigracji młodych ludzi i bezrobociem. Młodzi artyści i twórcy kultury, którzy po powrocie po studiach do rodzinnego miasta nie znaleźli dla siebie wartościowych propozycji kulturalnych, a tym bardziej możliwości rozwoju i samorealizacji, założyli w 2007 roku Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki.

W ramach stowarzyszenia podejmujemy działania artystyczne w przestrzeniach zdegradowanych, na nowo wracając do nich życie - opuszczonemu dworcowi kolejowemu, starej kamienicy czy dawnemu  klubowi technika, ale także zaniedbanej przestrzeni publicznej i poprzemysłowemu terenowi huty.

Dostrzegając białe plamy lokalnej historii, przez projekty wykorzystujące historię mówioną, próbujemy krytycznie spojrzeć na oficjalną historię miasta i popularyzować wielokulturową i hutniczą przeszłość Ostrowca Św.

Źródłem inspiracji i terenem naszych działań jest w dużej mierze postindustrialna przestrzeń dawnej Huty Ostrowiec. Najważniejszym w tym kontekście działaniem jest realizowany corocznie projekt plenerowy "Kolacja na Hucie", wynikający z chęci ożywienia terenu, który wymarł dla przemysłu i nadania mu nowego wymiaru - artystycznego, kulturalnego i społecznego.

Moment wieńczący kilka lat starań o zaadaptowanie choćby w minimalnym stopniu terenu huty i oddanie jej w ręce animatorów kultury nastąpił we wrześniu 2013 roku, gdy otworzyliśmy "Pracownię Otwartą "Kontrola Jakości". Miejsce to, w sercu byłej huty, jest z jednej strony przestrzenią galeryjną i warsztatową, z drugiej zaś miejscem na pracownie dla artystów oraz siedzibą stowarzyszenia.

 

Ludzie Nie z tej Bajki

Magdalena Adamska

ukończyła Szkołę „Publishing School” na kierunku grafik komputerowy multimediów, współpracowała z O.K.O. Fx Studio i Studiem Postrodukcyjnym „180 stopni”. Aktualnie tworzy wizualizacje dla firmy Visotec Socha Sp. z o. o.

Maciej Biedka

(ur. 1982) grafik komputerowy. Posiada wieloletnie doświadczenie w branży reklamowej. Współpracował z firmami postprodukcyjnymi – Badi Badi Fx , Alvernia Studios, No label, O.K.O FX Studio – przy produkcji efektów specjalnych i obróbki materiału video do filmów, reklam i teledysków. Obecnie jest właścicielem firmy postprodukcyjnej „180 stopni”.

Rafał Biesiada

pedagog i animator kultury, absolwent UW i UJ, zawodowy klaun Rufi Rafi

Katarzyna Chałupczak

Aneta Czuba

Marcin Czuba

Aleksandra Dąbrowska

Grzegorz Firmanty

 Absolwent Wydziału Leśnego w Krakowie. Pracuje jako leśnik w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski. Malarz samouk. Maluje od 2000 roku. Jako nastolatek grał w zespole metalowym Non Omnis Moriar. Członek stowarzyszenia od 2009 r.

Katarzyna Gierada

Katarzyna Gierada – ur. 1984 r. absolwentka Akademii Pedagogicznej w Warszawie , gdzie mieszka i pracuje. Obecnie prowadzi swój własny Klub Malucha (żłobek )

Magdalena Grabiec

Ukończyła filologię angielską i dydaktykę języków obcych oraz studia podyplomowe w zakresie socjoterapii i pomocy psychologicznej. Pracuje jako nauczyciel języka angielskiego w gimnazjum. Członek Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Zainteresowania: psychologia osobowości, fotografia.

Krzysztof Janiec

Marcin Janiec

(ur. 1978 r.) Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wydział Malarstwa. Specjalista w dziedzinie cyfrowych efektów specjalnych, artysta 3D, motion designer. Twórca licznych teledysków, ilustracji i koncepcji plastycznych w reklamie i w filmie. W wolnych chwilach maluje obrazy i… gra w szachy. Obecnie współpracuje ze studiem postprodukcji filmowej Badi Badi.

Marcin Jedlikowski

(ur. 1985 r.) Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki na Wydziale Malarstwa. Dyplom w 2010 r. w pracowni prof. Leszka Misiaka. Od 2007 roku członek Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki, a od 2008 roku także członek krakowskiej Grupy Artystycznej STRUPEK.

Marta Kaczmarska

Edyta Kaptur

Paweł Kaptur

(ur. 1981) filolog, znawca kultury krajów anglojęzycznych, nauczyciel akademicki, lektor języka angielskiego, tłumacz. Doktor nauk humanistycznych. Pomysłodawca i organizator Ostrowieckich Spotkań Szekspirowskich. Właściciel Szkoły Językowej Guliwer. Gitarzysta w rodzinnym zespole The Hoods.

 

Karolina Kargulewicz-Mrozińska

prawniczka, animatorka kultury

Karol Kisiel

(ur. 1990 r.) absolwent Akademii Fotografii w Warszawie oraz student fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w  Poznaniu. Zajmuje się postprodukcją filmową. Mieszka i pracuje w Warszawie. https://instagram.com/kisielkarol/

Olga Kisiel

Małgorzata Kita

Katarzyna Kozińska

absolwentka AWF w Krakowie, wychowawca kolonijny, animatorka kultury, prowadzi zajęcia w Akademii Nauki w Ostrowcu Św.

Maria Kuchniak

Paweł Litwin

Z wykształcenia metalurg, z zamiłowania fotograf. Członek krakowskiej Grupy Fotograficznej „Odbicie”. Główne obszary zainteresowań: fotografia architektury i wnętrz, historia, przyroda i krajobraz regionu świętokrzyskiego, piesze wędrówki po górach.  Członek Stowarzyszenia od 2009 roku.

Katarzyna Mazan

(ur. 1982 r.) absolwentka Wydziału Polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunkach: filologia polska, wiedza o kulturze oraz Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych – kierunek język angielski; nauczycielka języka polskiego, języka angielskiego i wiedzy o kulturze; członkini zarządu Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki. Zainteresowania: podróże.

Wojtek Mazan

Wojtek Mazan (ur. 1981) historyk sztuki, fotograf, kurator. Założyciel i lider Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki, w ramach którego realizuje projekty artystyczne łączące fotografię i historię lokalną. Autor książki „Szmul Muszkies. Fotograf profesjonalny” (2016).

Tomasz Parcheta

Monika Pastuszko

kulturoznawczyni, blogerka, absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Pisywała o miejscu kultury i sztuki w mieście do „Res Publiki Nowej” on-line i do wielu innych portali i gazet, prowadzi blogwbudowie.blogspot.com. Działa również w Klubie Krytyki Politycznej w Ostrowcu.

Zuzanna Pastuszko

Jowita Paszko

(ur. 1991) Studentka Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej  na kierunkach: malarstwo i animacja kultury. Największa pasja: fotografia.

Katarzyna Pater

Karol Sienkiewicz

Edyta Skarba

Paulina Słapek

Absolwentka Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym, UMCS w Lublinie; kierunek malarstwo. Pracuje przy konserwacji zabytków.

Jakub Słomkowski

ur. 1982 roku. Jest absolwentem malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Posługuje się wieloma mediami. Zastanawia się nad znaczeniem wielości przekazów w zależności od medium i wyobrażeń wizualnych. W jakim stopniu obraz, a jakim czyste ludzkie działanie są w stanie dotrzeć do odbiorcy. W swoich performansach posługuje się również symbolicznym językiem, budując przekaz – znak. Podobnie w swoich obrazach artysta nie stosuje jednakowej stylistyki, ale poprzez rożne podejście do materii obrazu buduje historie i przekaz dla swojego widza.

Monika Smyła

Michał Stonawski

Paula Szpakowska

Justyna Wołowiec

Dorota Wójcik

Tomasz Zugaj

(ur. w 1978 r.) Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach prof. Sławomira Karpowicza oraz prof. Adama Brinckena. Dyplom w pracowni prof. A. Brinckena w 2002 roku. Zajmuje się analogową fotografią wielkoformatową oraz grafiką komputerową. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Justyna Zdonek

Miłosz Żak